Sömestr Önerileri

 

Elif GÜLER

Sevgili öğrenciler;

2018-2019 öğretim yılının 1. yarıyılını tamamladık.15 günlük tatil süresince aşağıda yapılmasını istediğim öneriler, sizlerin verimli bir tatil geçirebilmesi için büyük önem taşımaktadır.

Çok çalıştık, dinlenmeyi hak ettik. O yüzden bolca dinlenin.

Tatil süresince en az bir kere ailece sinemaya ya da tiyatroya gidiniz.

Ailenizle birlikte olduğunuz saatlerde, kaliteli zaman geçirin. Aranıza tv, tablet, cep telefonu, bilgisayar oyunu gibi yabancıların girmesine izin vermeyin.

Vücudumuzun beslenmesi için ebeveynizin yemeklerini, ruhumuzun beslenmesi için kitap okumayı, müzik dinlemeyi asla ihmal etmeyiniz.

Ayrıca Sistem Hastalıkları, Özel Bakım Uygulamaları dersi ile ilgili hastane, huzur evleri, aile hekimliği ziyaretlerinde bulunuz. Hangi hastaların yatığını, tedavilerini neler olduğu hakkında küçük bir araştırma yapınız.

Amacım, mesleğe bir adım daha yaklaşmış siz öğrencilerimizin çalışacakları kurum ve hitap edecekleri hastaları tanıması ve bu kapsamda farkındalık kazanmanızdır.

İyi Tatiller .

Meslek Dersi Öğretmeni

Elif GÜLER

 

 

 

 

Oğulcan Deniz GÜNENDİ

"BOL KİTAP, BİRAZCIK TATİL VE KÜÇÜK BİR ÖNERİ" 


Sevgili öğrencilerim hepinize merhaba...


Güzel ve başarı dolu bir dönemi birlikte geçirdik. Dönem boyunca düşündüğünüz, hayalini kurduğunuz o güzel mi güzel iki haftalık tatil geldi çattı. Günlerinizi güzel geçirmek, verimli zamanlar ile değerlendirmek biliyorsunuz ki sizin elinizde... Televizyon, bilgisayar gibi sadece zaman öldüreceğiniz araçlar ile zamanınızı değerlendirmemelisiniz. Sizlere birkaç tatil önerim olacak. Karne gününde hepinize bir kitap listesi dağıtmıştık. O kitap listesi öyle eğlenceli ve donanımlı kitaplar ile dolu ki, okumaya başladığınızda kendinizi bambaşka dünyalarda bulacaksınız. Zaten kitap okumak dediğimiz şey, başka hayatlara dokunmak, o hayatlarda anlam bulmak, yaratıcılığı geliştirmek ve hayal dünyasının kapılarını sonsuza kadar aralamaktır. Bir tarafta masmavi gökyüzü, bir tarafta karlarla kaplı bir Ankara, bir tarafta temiz hava ve elinizde sizi başka dünyalara sürükleyecek olan kitabınız. Kitap okumak dışında, yapabileceğiniz bir çok aktivite bulunmaktadır. Dönem içinde sizleri en çok tiyatroya ve sinemaya gitmeye teşvik etmiştim hatırlarsınız. Devlet tiyatrolarının oyunlarını takip edip, keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Vizyonda bulunan sinemalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Herhangi bir kültür sanat aktivesine dahil olabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra biliyorsunuz ki geleceğinizin temellerini atmak sizlerin elindedir. Önünüzde sizleri bekleyen bir üniversite sınavı bulunmaktadır. Tatiller bu dönem açısından çok önemlidir. Evet bolca dinlemelisiniz ama bir taraftan da yavaş yavaş hazırlıklarınızı yapabilirsiniz. Kendi bölümüm olan Türk Dili ve Edebiyatı açısından sizlere önerim, bol bol paragraf soruları çözmeniz. Paragraf soruları ilk bölüm olan YKS'nin temelini oluşturmaktadır. Onun için kitap okuyarak, bu paragraf pratiğini de düzene sokmuş olursunuz.

 
Sevgili Öğrencilerim, güzel mi güzel bir tatil geçirmenizi ve bolca dinlenmenizi istiyorum. İkinci dönem heyecanla ve mutlulukla sizleri bekliyor olacağız. Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum...

                                                                                                            

                                                                                                                             Selin TÜRKYILMAZ

                                                                                                                             Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

 

 

Erkan Bulut

Tatili verimli geçirmenin 10 yolu ;


1. Mutlaka bir tatil programı hazırlayın.
2.Günün,haftanın ve yarıyıl tatilinin sonunda ulaşmayı düşündüğünüz yeni hedefler belirleyin.
3.Ailenizle birlikte zaman geçirin.
4.Tatilde ders çalışmayı ihmal etmeyin.
5.Konu tekrarı yapın.
6.Eksik kalan konuları tamamlayın.
7. Yeni konulara çalışın.
8. Bolca kitap okuyun.
9.Dinlenmeye ve gezmeye vakit ayırın.
10.Sosyal faaliyetlere (tiyatro,sinema,spor vb) zaman ayırın.

                                                                                                                                            

                                                                                                                                             Matematik Öğretmeni

 

 

 

 

 

9. Sınıflar:

Film:

 • Coco
 • Beauty and the Beast

-          Filmden çıkarılan mesaj

Müzik:

 • The Beatles – Hey Jude

-          Sözleri inceleme

Kitap:

 • The portrait of Dorian Gray ( Oscar Wilde)

-     Verilmek istenen mesaj ve yazarın hayatı

10. Sınıflar:

Filmler:

 • Moana
 • Brave

-          Filmden çıkarılan mesaj

Müzik:

 • Bruno Mars – Count on me

-          Sözleri inceleme

Kitap:

 • The Little Prince (A. de Exupery)

- Verilmek istenen mesaj ve yazarın hayatı

11. Sınıflar:

Film:

 • Bridge to Terabithia
 • Lord of the Rings Trilogy Hobbit Trilogy

-          Filmden çıkarılan mesaj

Müzik:

 • Imagine Dragons – Believer

-          Sözleri incele

Kitap:

 • Of Mice and Men (John Steinbeck)

-          Verilmek istenen mesaj ve yazarın adı

Oğulcan Deniz GÜNENDİ

İngilizce Öğretmeni

 

 

 

Buse Kurtul

Bilinç Sağlık Koleji’nde fen bilimleri dersleri öğretmeniyim. 9.sınıflarda fizik, kimya, astronomi, 10.sınıflarda fizik, kimya ve 11.sınıflarda seçmeli bilim uygulamaları derslerine girmekteyim. 2018-2019 eğitim-öğretim yılı sömestr tatilinde, 9.sınıf öğrencilerimizin derste işlediğimiz konuları pekiştirmek amacıyla Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi’ne giderek Güneş Sistemi Sergisi, Gezegen Evi, Ay’a iniş simülatörü gibi materyalleri incelemelerini öneriyorum. Ayrıca, 9, 10 ve 11.sınıflarda işlemiş olduğumuz konuları, deney yaparak tekrar edebilme imkanı veren, Feza Gürsoy Bilim Merkezi’ni ziyaret etmelerini öneriyorum. Bu sayede öğrencilerimiz, yaparak-yaşayarak öğrenme ilkesi doğrultusunda, problem çözme, eleştirel düşünme, yaratıcılık gibi becerilerini geliştirme imkanı bulacaktır. İyi tatiller dilerim.

 

 

 

 

GÜNDEM AYKAÇ

Sevgili Öğrencilerim,

Dönem boyunca sizlere en iyiyi , en doğruyu ve en güzeli vermeye çalıştık.Sizlerle yorulup yine sizlerin tatlı bakışılarıyla dinlendik.Her bireyin bir değer olduğu inancı ile yeteneklerinizi ortaya çıkartıp geliştirmeye çalıştık.Sizlerde dönem boyunca çalıştınız , emek verdiniz ve yoruldunuz.Şimdi yarıyıl tatilinin tadını çıkarma zamanı.Tatilinizin tadını çıkarırken tarih ve coğrafya derslerinin önemini unutmayın olur mu! MEB tarih ve coğrafya dersleri I. dönem müfredatı kapsamında öğrendiğiniz konuları pekiştirmek amacıyla; 9.sınıf öğrencilerimiz Ankara’nın ilk özel müzesi olan ‘’Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’ni’’ , 10.sınıf öğrencilerimiz ‘’Maden Tetkik Arama Müzesi’ni’’ ve 11.sınıf öğrencilerimiz de ‘’Roma Hamamı’nı’’ ziyaret edebilirler.

2018-2019 eğitim ve öğretim yılının I.döneminde göstermiş olduğunuz gayretten dolayı sizleri kutluyor ve daha büyük başarılar kazanmanızı diliyorum. İyi tatiller…                                                                                                                            

GÜNDEM AYKAÇ

TARİH ÖĞRETMENİ 

 

 

 

 

 

Nida Yüksel

Bilinç Sağlık Koleji’nde meslek dersleri öğretmeniyim. 10.sınıflarda Anatomi ve Fizyoloji dersine, 11.sınıflarda ise Mesleki Hak ve Sorumluluklar dersi ile Temel İlaç Bilgisi derslerine girmekteyim. 2019 yılı sömestr tatili için öğrencilerimize, mesleki hak ve sorumluluklar dersinde ikinci dönemde işleyeceğimiz ve bütün dünya halklarının sağlığının, dünyada barış ve güvenliğin sağlanması açısından temel önemli konulardan biri olduğunu öngörerek kurulan, uluslararası bir örgüt olan Dünya Sağlık Örgütü konumuz için yararlı olabileceğini düşündüğüm, Dan Brown’un Aynı adlı romanından uyarlanmış ‘Inferno’ filmini izlemelerini öneriyorum. Buna ek olarak, gidebilme fırsatı bulan öğrencilerimize, 200 adet tam ve kısmi insan vücudu ve örneğine dikkat çeken, insan vücudunun mucizesini ve işlevlerini yerine getirişini sergileyerek derinin altında olup bitenleri, eşsiz şekilde üç boyutlu görüntüyle bizlere sunan ‘’The Human Body Exhibition’’ adlı sergiye gitmelerini önermekteyim. Bu sergi, 31 Ocak-29 Haziran tarihleri arasında İstanbul Akvaryum Bilim Merkezi’nde sergilenmektedir. İyi tatiller dilerim..