Başarı Nedir?

Bir sonuç elde etmek için, ortaya herhangi bir çalışma, güç koymak gibi basit bir tanımlamayla açıklanabilecek kadar anlaşılır bir sözcük “başarı” . Herkesin hayatında baş köşede oturmuş, bir kısım insanın elde etmek için yaşamını adadığı, bazılarının peşinden yorulmadan koştuğu, bazılarının bulamayıp mutsuzlukla boğuştuğu, içi çok dolu basit bir sözcük “başarı”. Kişiden kişiye potansiyellere göre niteliği değişen, niceliği de ölçülen tuhaf bir durum “başarı”…

İnsanın kendi ve çevresi ile uyumlu yaşayabilmesinin bir koşuludur bir bakıma. Herkese göre değişir. Aynı alanda aynı başarıyı göstermek mümkün değildir. Bu doğaya aykırı bir durumdur. Belki de “başarı” buradan ortaya çıkmıştır. Yani bireysel farklılıklar yaratmıştır başarı kavramını. Herkesin aynı olduğu bir dünyada başarıdan söz etmek mümkün olmazdı. Başarılı olma isteği karakteristik bir durum olabileceği gibi, kişinin yaşamında koşullarına göre kazanabileceği bir durum olabilir. Kimi için anne babanın doğru iletişimi yönlendirmesi ile çocuklukta kazanılmış, kimi için doğuştan gelen bir durum kimi içinse yaşamın kazandırdığı bir sosyal güdüdür.

Bu güdü insanın içinde dürtüye neden olur. Onu harekete geçirmek için iç ses oluşturur. Ancak sonuca ulaşması için tek bir koşul gereklidir; çalışmak…Yetenekler, zeka ve daha bir sürü kişisel ayrılıkların yanında en önemli süreç çalışmaktır. Başarının adı ne olursa olsun, hangi dal, hangi alan, kendini ancak bir çalışma faliyeti sonrasında gösterir. Büyük bir futbol karşılaşmasında gol atmak, herkesin fotoğraf çektirmek için peşinde olan biri olmak, ülkenin iyi üniversitelerinden birinde öğrenin hakkı kazanmak, okulun en sevilen öğrencisi olmak, çok iyi gitar çalmak, çok iyi bir çocuk yetiştirmek, bir icat yapmak, yokluk içinde olan bir yaşamdan lüks bir villada oturur hale gelmek… bütün bunları düşündüğünüzde evet bir başarı deriz. Fakat bu başarılar kişisel farkların yanında çalışmakla mümkün olmuştur.

Başarmak aslında; İnsanın içinde var olan hırsın, mücadele etme gücünün, kısacası hayata olan tutunma gücünün ortaya çıkarılmasıdır. Bu neden ile de biz insanlar kendimize, kendi hayatlarımız doğrultusunda bir takım hedefler sunarak bir takım başarılar elde etmeye çalışırız.

İnsan sahip olduklarının toplamı değil, fakat henüz gerçekleştiremediklerinin toplamıdır.
Jean Paul Sartre

Başarı bir seçimdir…

Başarı çabanın ve gayretin sonunda elde edilmiş en önemli servettir.
Başarılı insanların en önemli özellikleri belirtildiği gibi “çalışmak” olmuştur. Tüm büyük kuruluşlar, büyük takımlar, önemli eserlere imza atmış insanlar veya yakın çevrenizde olan ve “keşke bende onun gibi olabilsem” dediğiniz kişilerin tek ortak paydası çalışmayı her şeyin üzerinde tutmalarıdır.
Başarının çalışmak dışında yollardan elde edilebileceğini düşünenler büyük yanılgı içindedirler. Bu yanılgıyı yaşayanlara da başarılı insanlar gibi her yerde rastlanabilir. Kolaylıkla sorunlarına çözüm arayanlar, kolay yoldan kilo vermek isteyenler, kısa yoldan zengin olmak isteyenler işte bu yanılgı içindedirler, ve bu kestirme yollar insanı çıkmazlara sokar. Başarı bir şans, insanın doğasında var olan bir hak, aileden kalan bir miras, genetik bir özellik ya da yaşamın gidişatına bağlı değildir…
Başarının hayal etmenin ötesinde çaba gerektirdiğinin birçok kişinin farkında olmadığını görmek çok iç acıtır.

“Bir hayata başladığımızda her birimize bir blok mermer verilir. Onu ya el değmemiş durumda arkamızdan sürükleriz ya parçalar, çakıl gibi dökeriz ya da görkemli bir heykel yaparız.”
Rechard Bach