Dinlenme, Beslenme, Uyku

Sınava hazırlık sürecinde önemli olan koşullar şu ana kadar belirtildiği gibi planlı ders çalışmak, motivasyonlu olmak vs.aslında bu koşulların temelinde düzenli bir hayat yatıyor. Düzenli hayatın belirleyenleri ise dengeli beslenme, yeterince dinlenme ve uykuyla mümkündür. ,
Dinlenmek çok önemlidir.Hiç dinlemeden yapılan çalışmalar bir süre sonra aşırı yorgunluk, isteksizlik ve bıkkınlık yaratır. Çalışırken, molalar vererek çalışmalı, gün içerinde sizi dinlendirecek sosyal etkinliklere zaman ayırmalısınız. Dinlenmeye ayırdığınız zamanın tamamını dinlenerek geçirmeli bu süre içerinde derslerle ilgili bir etkinlikte bulunmamalısınız. Tıpkı ders sırasında farklı etkinliklerde bulunmamanız gerektiği gibi.
Bir başka düzenli yaşam koşulu da uykudur.İnsan organizması uykuda yenilenir. Bunun en iyi gerçekleştiği zaman gece uykusudur. Bu nedenle gece ders çalışmak yerine uyumalı, sabah saatlerinde ders çalışmalısınız. Günlük altı saatten az sekiz saatten de fazla uyumamalısınız. İki üç saat uyumanın hiç uyumamaktan daha sersemletici olduğuna dair genel bir yanılgı vardır. Oysaki bir iki saatlik uyku bile o gün için yeterli olabilir. Gündüz uykuları hem veriminizi azaltır hem de gece uykunuzun kalitesini düşürür bu nedenle gündüz uykularından kaçınınız.
Ve Doğru beslenmek... yaşam kalitenizi yükseltir. Yaşam kalitenizin yükselmesi sizin başarınızı doğrudan etkiler. Her besin grubundan tüketmeli, özellikle sebze ve meyve tüketimine ağırlık vermelisiniz. Unutmayın beyin oksijen ve glikozla çalışır. Ancak burada şuna da değinmek isteriz; sınav için önerilen özel beslenme planları gerçeklikten uzaktır. Her besin grubundan yeterince ve düzenli olarak tüketmeniz yeterlidir.

Beyini Çalıştıran Besinler

Beyin mükemmel bir yöneticidir. sinir iletilerinin bir hücreden diğerine taşınmasını yönetiyor. Bunu yaparken sinirsel iletici denilen kimyasal maddeler salgılıyor. Vücudumuzda milyarlarca sinir hücresi var. Beynimiz, bedensel, duygusal ve davranışsal konularda tüm mesajları bu kimyasal maddeler aracılığıyla ilgili hücrelere gönderiyor. Ne var ki bu önemli görevi yapması için beynin besinlere gereksinimi var.
Yediğimiz herşeyin besin değeri kan yoluyla tüm vücuda yayılmadan önce ilk olarak beyine ulaşıyor. Beyin, hangi besinin ne kadar yararlı olacağını bildiği için bu konuda çok seçici davranıyor.
peki o halde beslenirken neye dikkat edeceğiz? en önemli başlangıç kahvaltı olmalı. Nitekim hergün düzenli olarak kahvaltı yapan kişilerin diğerlerine oranla daha başarılı ve verimli oldukları biliniyor. Kahvaltı alışkanlığı olmayan kişilerde konsantrasyon kaybı çok oluyor. Yalnızca kahve içmek uykuyu açsa bile vücuda enerji ve besin öğesi sağlanmıyor. Üstelik kahve, daha sonra alınan bazı besinlerin vücutta kullanımına engel oluyor. Böylece kişi bir süre sonra kendini yorgun hissetmeye başlıyor. Ayrıca kahve, matematiksel ve mantıksal becerileri de olumsuz yönde etkiliyor. Yoğun bir güne başlarken; peynir, süt, yumurta gibi protein içeren besinlerden oluşan bir kahvaltı, şekerli çay ve simitten oluşan bir kahvaltıya kıyasla daha iyi sonuç alınmasını sağlıyor.
bir başka etkende Unutkanlığı önleyen besinler... yani unutkanlığı da besin yoluyla azaltabilirsiniz. Balık, yeşil yapraklı sebzeler, lahanagiller ve tahıl içerikli bir diyetle unutkanlık sorununu çözebilirsiniz. Kısaca özetlemek gerekirse protein, karbonhidrat, vitamin ve minerallerden oluşan bir beslenme programı ile beynin performansını artırmak mümkün.


Sağlıklı beslenmenin yanısıra sabah ve akşam 30'ar dakikalık yürüyüş yapmak çok faydalı. Ayrıca beynimizin de yeterli oranda oksijen alması için egzersize ihtiyacı var. Bu nedenle bol bol bulmaca çözün. Beyin jimnastiği dikkatinizi geliştirip hafızanızı güçlendirecektir