Kaygılardan uzak başarı dolu günler!

Zaman ellerinizden akıp giderken yaşadığınız hayat bazen sizin tercihlerinizin rüzgarında eser. Tercihlerinizin de; beklentilerin dışında gelişmemesi için yaşamınıza verdiğiniz değer söz konusuysa kararlı, düzenli, planlı olmak başarının tek anahtarıdır. Başarı kavramının artık tek çağrışımının "sınav" sözcüğü olduğu şu günlerde kaygı ve motivasyon da popülariteden payına düşeni almakta.

Aslında kaygının ve motivasyonun öncesinde insanların yaşamı boyunca bitmek bilmeyen, kurtulamadığı “sınav” kavramı üzerinde durmak gerekir. İyi standartlarda , seçkin , kaliteli bir yaşam bekleyen herkes belli bir kalabalıktan sıyrılmak için yarışmak zorundadır. Bu yarış bazen iyi bir lise bazen bir üniversite ya da meslek sahibi olmak için hep bir aşama daha kaydetmek amacıyla önümüzde duran ve bize burada dur diyerek yolumuza çıkan yokuşlardır. Sonra yokuşlara hazırlıklıysanız düz yollara çıkar ve nefes alırsınız. Sınav kavramı az gelişmiş bir toplumdaki kalabalık nüfusun belki de kaderi. Ama insanın doğasında var olan iyi yerlere ulaşma güdüsü bu durumu tetiklemektedir. İyi bir yere ulaşmanın da ilk adımı olduğunuz yerde kalmayacağınıza karar vermektir.

İşte bu süreç kimi zaman kabus haline gelen sınavlarla yüz yüze getirebiliyor. Sınavlara hazırlanma sürecinde kişinin motivasyonunu sarsan en önemli engel, yaşadığı aşırı kaygıdır. Endişelere kapılmak kişinin kendi özgüveninin yokluğundan kaynaklıdır. Özgüveni oluşturacak olan koşul da çalışmaktır. Yani yeterli düzeyde hazırlığı olan kişinin sınav kaygısı en az sınırdadır ve zaten sınırlı kaygı motivasyon için gereklidir. Yenileceğinizi düşünüyorsanız yenilmişsinizdir, cesur olmadığınızı düşünüyorsanız korkaksınızdır başarı yalnızca onu istediğiniz zaman gelecektir. Sonuç olarak kaygılarınızdan arınmak için kendinizle yüzleşmelisiniz. Kendinizle yüzleştiğinizde nerede olduğunuzu, nereye gittiğinizi ve ne istediğinizi sorarak elinizde olanları görebilirsiniz. Durduğu yeri bilmeyen önünü de göremez. Kaygılarınızı azaltacak en önemli faktör, bilinçlilik yani farkında olma halidir. Bilinmezlikler insana karın ağrısı olmaktan başka bir şey değildir.

Kaygı kaynağı belirsiz korkudur. Korku ise somut bir tehdidin ardından yaşanan duygusal ve bedensel bir tepkidir. Kaygı gelecekle ilgili kötümserlik, karamsarlık, umutsuzluk duyguları ile beraber ortaya çıkar. Kaygılı kişi kendini fiziksel ve duygusal olarak baskı altında, çaresiz hisseder, yaşamın akışını değiştirip yön veremeyeceği duyguların baskısı altında kalır.

Düşüncenizi ve inançlarınızı değiştirerek, kendinizin farkına vararak, hayata pozitif bakarak, kendinize güvenerek ve doğru zamanda doğru yerde olmayı öğrenerek kaygılarınızdan kurtulabilirsiniz. Ayrıca dilimizde yer etmiş ve çok sık duyduğunuz bir söz dizimi daha iyi özetleyecektir ki; başarının tek kaynağı çalışmaktır. Sözcüklerin dudaklardan her döküldüğü anda anlamlarını pekiştirmesi dileğiyle…Başarı dolu günler...

BİLİNÇ SAĞLIK KOLEJİ
REHBERLİK SERVİSİ
Derya AYKAÇ