İlaç Kullanımı

İLAÇ KULLANIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

saglik1

İlaç, bireyin ve toplumun sağlığının korunmasında, devam ettirilmesinde ve iyileştirilmesinde vazgeçilmez öneme sahiptir. Hastalıkların tedavisinde vazgeçilmez yere sahip olan ilaçların, doğru kullanılmadıkları takdirde sağlık için önemli tehdit oluşturur.

Bir başkası için iyi olan bir ilaç size uygun olmayabilir.Doğru ilaç kullanımı, ''kişinin kendisine doktor tarafından reçete edilen ilaçtır .

İlaç Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

* Öncelikle doktorun vermediği ilacı kafamıza göre kullanmamalıyız. İlaç arkadaş, eş dost tavsiyesi ile kullanılacak bir şey değildir. Her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Kesinlikle doktora danışarak ilaç kullanmalıyız.

* İlaç kullanımı hakkında bilmediğiniz veya anlamadığınız her şeyi eczacınıza mutlaka sorunuz.

*İlaçların bazıları, besinlerle etkileşebilir. Doktor veya eczacınızın “aç karnına alınız”, “tok karnına alınız”, “yemek aralarında alınız” şeklindeki uyarılarına dikkat edin.

*İlaç alım zamanlarına dikkat edin ve gereksiz antibiyotik kullanmayın.

*Kullandığımız ilacın olası yan etkilerini gözlemlemeli ve bu yan etkilerin oluşması durumunda doktora müracaat etmeliyiz.

* İlaçların son kullanma tarihlerine dikkat edin. Süresi geçen ilaçlarınızı eczacınıza teslim edebilirsiniz. İlacınızın renginde, kokusunda, şeklinde bir farklılık görürseniz, kullanım süresi geçmemiş olsa bile kullanmayın. Eczacınıza danışın.

*İlaçları yeteri miktarda su ile tüketmek önemlidir.

İlacı kullanma şekli önemlidir. Prospektüsü okumadan ilacı kullanmaya kalkmamalıyız.

*İlaçları, doktorunuz önermediği sürece ezmeyin, kırmayın, bölmeyin.

*Çiğneme tabletleri dışındaki ilaçlarınızı belirtilmediği sürece çiğnemeyin. Çiğnemek, ilacın etki hızını değiştirebilir.

* Böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği gibi kronik hastalıkları olan hastalarda gereksiz vitamin veya bitkisel ürün kullanmayın.

*Greyfurt suyu birçok ilacın etkisini azaltabilir veya arttırabilir. Bu nedenle ilaçlarınızı sadece su ile alın.

greyfurt

* Demir içeren ilaçlar gibi, bazı ilaçların emilimi, süt ve süt ürünleriyle beraber kullanıldıklarında değişir. Bu nedenle, özellikle demir ilaçlarını süt ile beraber almamalıyız.

* Süspansiyon şeklindeki ilaçlarınızı (genellikle çocuk şurupları) buzdolabında saklamayın. Çözeltide çökelti oluşabilir. Belirtilmedikçe, ilaçlarınızı oda sıcaklığında saklayın. Su ekleyerek çalkaladığınız süspansiyon şeklindeki ilaçlarınızı, hazırladıktan sonra en fazla 10 gün içinde tüketin.

* Eczacınız, ilacınızı yanında bir buz kalıbı ile verdiyse, o ilacın soğukta saklanması gerekir. Bu ilaçlarınızı buzdolabında, kapağında, yumurtanın saklandığı yerde saklayın.

* İlaçları kesinlikle dondurmayın! Donarsa, ilaç etkinliğini kaybeder, kullanmayın.

İlaçlarınızı güneşte bırakmayın. Ambalajları zarar görüp, ilaçlar bozulabilir.

İlacı çocukların ulaşamayacağı yerlerde tutmalıyız.